Poczucia humoru i elokwencji nie można im odmówić. Tytani dowcipu i mistrzowie finezji językowej rozmawiają ze sobą... przy świadkach! Kto chętny, niech weźmie udział w tej błyskotliwej debacie.Starcie tytanów inteligencji, dowcipu, ironii i finezji językowej. Profesor Jerzy Bralczyk, wybitny i popularny językoznawca, nieprzymuszany przez Michała Ogórka ujawnia nie tylko nieznane i niewygodne fakty dotyczące języka polskiego. Odsłania także całą prawdę o sobie: o swej ciężkiej doli dziecka chłopskiego, o swym porażeniu w Bazylice Świętego Piotra, o swych lekturach tajnych i jawnych, o zauroczeniach, fascynacjach i pasjach etc., etc. I dokonuje coming outu: przyznaje się, dlaczego lubił PRL i był w PZPR do końca.Michał Ogórek, felietonista "Gazety Wyborczej", nieprzymuszany przez Jerzego Bralczyka opowiada o swej śląskiej opcji, której ukryć się nie da i - w rezultacie - przyznaje się do wszystkiego. Obaj, w rozmowach prowadzonych w lekkiej formie, inteligentnych i dowcipnych, pastwią się nad sobą, przeszłością, współczesnością i oczywiście - nad językiem, zwłaszcza polskim A dodatkowo nad wszystkim, a szczególnie nad Bralczykiem i Ogórkiem, pastwi się rysunkowo Jacek Gawłowski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
"Ojczyzna obrońcy swemu" : weterani i kombatanci jako problem polityczny i społeczny w Polsce w XX wieku "Weterani i kombatanci jako problem polityczny i społeczny w Polsce w XX wieku "
POZ/ODP:
pod redakcją Marka Kornata, Marcina Kruszyńskiego i Tomasza Osińskiego ; Instytut Pamięci Narodowej - [>>] Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział w Lublinie.
ADRES WYD.:
Lublin ; Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2017.
Wojsko to [...] ważny komponent kodu kulturowego i narodowej mitologii. Bohaterowie wojenni byli pierwowzorami bohaterów literackich, a w późniejszym okresie filmowych, dlatego łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której lokalnemu kombatantowi przypisywano cechy wzorców propagowanych w kulturze masowej. Weterani i kombatanci odgrywali istotne, symboliczne role w przestrzeni publicznej jako wzorce postawy obywatelskiej, poświęcenia, odwagi, męstwa, honoru, dlatego też stanowili nieodłączny element uroczystości państwowych i religijnych. To oni "przechodzili do historii" czy "zapisywali się na kartach historii" jako wzorce propagowane w procesie edukacji. Polityka historyczna i związane z nią przenikanie elementów historii do świadomości społecznej sprawiały, że motyw weteranów i kombatantów wykorzystywano w przekazie propagandowym instrumentalnie. Negowano starych i kreowano nowych bohaterów, w zależności od potrzeb. Klasycznym przykładem tego zjawiska był okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
UWAGI:
Rozdziały lub artykuły tej książki skatalogowano pod własnymi tytułami. Dostępne pod tytułem pracy zbiorowej. Bibliografia na stronach 455-493. Indeksy. Streszczenie w języku angielskim przy pracach.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
"Rewolucja społeczna" czy "dzika przebudowa"? : społeczne skutki przekształceń własnościowych w Polsce (1944-1956) "Społeczne skutki przekształceń własnościowych w Polsce (1944-1956) "
POZ/ODP:
pod redakcją Tomasza Osińskiego.
ADRES WYD.:
Lublin : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, 2016.
Własność jako przedmiot dociekań naukowych interesuje przedstawicieli wielu dyscyplin: filozofów, historyków, ekonomistów, prawników, socjologów, teologów, politologów, antropologów kultury czy psychologów społecznych. Chociażby wstępne sporządzenie podstawowej literatury wydaje się poważnym zadaniem. W dziejach Polski bez trudu wskazać można okresy, w których toczono ożywione dyskusje na temat własności. Jednak trudno o bardziej brzemienny w skutki program społeczno-gospodarczy od tego, który realizowały władze komunistyczne w Polsce po 1944 r. (.)W latach 1944-1956 pod pretekstem przeprowadzenia reform gospodarczych dokonano zmiany struktury społecznej, ale także stylu życia i mentalności. Uruchamiając w Polsce socjalistyczne mechanizmy gospodarcze, deprecjonowano własność prywatną, osłabiano indywidualizm, inicjatywę, naturalną dla człowieka potrzebę działania, eksperymentowania, ulepszania. Zmarginalizowano także w ten sposób ważny mechanizm różnicujący i hierarchizujący jednostki.
UWAGI:
Materiały z konferencji: 19-21 listopada 2014 r., Lublin. Rozdziały lub artykuły tej książki skatalogowano pod własnymi tytułami. Dostępne pod tytułem [>>] pracy zbiorowej. Bibliografia, netografia na stronach 521-555. Indeksy. Streszczenie w języku angielskim przy pracach.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Autorzy publikacji, na podstawie akt kontroli z lat 1919-2019, opisali najciekawsze wybrane kontrole, uporządkowali je chronologicznie, dzieląc na sześć okresów: Dwudziestolecie międzywojenne; Na uchodźstwie i w podziemiu/II wojna światowa; W Polsce Ludowej; Czas przełomu, czas transformacji; Odrodzona Rzeczpospolita; Polska w Europie. Powstał obraz Polski i Polaków, którzy mieli wpływ na losy państwa, na jego budżet i rozwój. Książka pokazuje mechanizmy rządzenia i wykorzystywania przywilejów władzy na tle zmian gospodarczych, ustrojowych i politycznych. Wydanie jubileuszowe, na stulecie Najwyższej Izby Kontroli.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
"1945 - wojna i pokój" to reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia. Autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikei, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca - zwłaszcza kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów. "1945. Wojna i pokój" to książka, dzięki której historia sprzed 70 lat znów jest na wyciągnięcie ręki.
UWAGI:
Mapy na wyklejkach.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Pierwsza szczera i wzruszająca rozmowa z Tomaszem Komendą. O tym, jak silnym trzeba być, by wytrzymać wyroki mediów, piekło polskiego więzienia, walkę o wolność i dobre imię.Poznaj kulisy procesu Tomasza Komendy, w wyniku którego odebrano mu osiemnaście lat życia. Pierwszy raz ujawniamy skandaliczne dokumenty, absurdalne zeznania świadków, nieporadne akty oskarżenia, których ofiarą padł niewinny chłopak z Wrocławia.To historia człowieka, który nie poddał się w walce z bezdusznym aparatem państwa. Stawił czoła systemowi, wobec którego przeciętny obywatel pozostaje bez szans.Ujawniamy tajemnice, które miały nie ujrzeć światła dziennego. Dowiedz się, kto i jak rozbił prokuratorsko-sądowy układ. Przekonaj się, kto dotarł do prawdy o tragedii niesłusznie skazanego za gwałt i morderstwo człowieka.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Wybrała życie niebieskiego ptaka, bez względu na cenę, jaką przyszło jej za to zapłacić.Była milionerką i bankrutką. Urodziła się jako szlachcianka, jako malutka dziewczynka bawiła się u stóp marszałka Piłsudskiego, drugą wojnę światową oglądała z okien apartamentu w Gdyni. Niespokojnym duchem była od zawsze. Tuż przed nadejściem epoki dzieci kwiatów ruszyła w świat, by odwiedzić sześćdziesiąt sześć krajów rozrzuconych po całym świecie. W libańskim Bejrucie omal nie trafia do haremu, w Jordanii pracowała w The American Cultural Center, w Sudanie na plantacji bawełny, a w Etiopii - kawy. Opiekowała się dwudziestoma pudlami siostrzeńca cesarza Hajle Syllasje. Była zawodową modelką i podziwianą tancerką. W Iraku prawie wyszła za mąż za francuskiego arystokratę. Kiedy po czterdziestu ośmiu latach wróciła do Polski. trafiła do schroniska dla bezdomnych w Warszawie. Ale to nie koniec tej niezwykłej historii, bo jak mawia jej bohaterka: "Zawsze się jakoś otrząsnę i pójdę dalej". Biografia kobiety, której życiorys to gotowy scenariusz serialu sensacyjnego. O czym wiemy tylko dlatego, że niespodziewanie pewnego dnia drogi jej i Filipa Chajzera się przecięły.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 001737 od dnia:2024-08-23 Wypożyczona, do dnia: 2024-09-23
Historynek, Wierszynek i Militarek lubią się kłócić. A mają o co - z końcu jest wiele faktów w historii Polski (od pradziejów po współczesność), naszej sztuce i literaturze, o które można się spierać do rana. A że bystre z nich mole książkowe, złośliwe i dowcipne - to dobrze się tych utarczek słucha.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 001987 od dnia:2024-07-24 Wypożyczona, do dnia: 2024-09-20
W Pogodnej nastała zima, a wraz z nią przyszły zmiany, które sprawiły, że życie czterech przyjaciółek - Bogusi, Adeli, Konstancji i Lidki - przestało być bajką. Do miasteczka po trzech latach nieoczekiwanie wraca Anna Potocka, której tajemnicze zniknięcie miało związek z przeszłością jednej z nich. Okazuje się, że Adela, miejscowa femme fatale, skrywa wiele sekretów, którymi nie dzieliła się dotąd z przyjaciółkami. Czy ta z pozoru silna i niezależna kobieta poradzi sobie z demonami przeszłości? Czy wygra walkę o własne życie? Druga część Sklepiku z Niespodzianką to opowieść o sile kobiecej przyjaźni, dzięki której można przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. To wzruszająca i pełna dramatyzmu historia o miłości i nienawiści, a także o wybaczeniu, bo tylko ono przynosi spokój sercu.
UWAGI:
Na książce znak graficzny cyklu: Kokardka.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 001219 od dnia:2024-08-21 Wypożyczona, do dnia: 2024-10-20